کولـــــــه پشتی خاطرات و افکار شـــخصی ام


از کشور آلمان به دانمارک رفتم و به عنوان توریست مدت زیادی در این کشور بودم ، بیش از یک ماه .

با پرواز کلن – کپنهاک به این شهر زیبا رفتم .پروازم در برلین توقف داشت و مجبور شدم از هواپیما پیاده شده ٬به ساختمان جدیدی رفته و توسط هواپیمای دیگری وارد کپنهاک شوم.

در این پرواز بارهای مسافران توسط خود هواپیمائی جابجا می شد. در فرودگاه برلین - که بسیار بزرگ است - دو ساعت توقف داشتم که نیم ساعت آن برای رفتن به ساختمان جدید که محل پرواز بود٬ صرف شد. در این پرواز متوجه شدم که باید به کاپیتان های ایرانی تبریک گفت . غیر از اینکه هواپیما قراضه تر از توپولوفهای خودمان بود ، دست فرمان خلبان هم خیلی خوب نبود ! در هواپیما انواع قهوه ٬آب میوه و مشروبات الکلی و غیر الکلی همراه کیک و بیسکوئیت سرو می شد . فقط آب پرتقال خوردم.

بلیط کلن – کپنهاک را هفتاد و دو یورو ، اینترنتی خریدم . چیز جالبی که راجع به بلیط در اروپا وجود دارد این است که شما در هر تاریخ و ساعتی برای هر بلیط یک قیمت متفاوت می توانید پیدا کنید . مثلا من اگر دوشنبه می رفتم صد و پنجاه یورو بود ، ولی روز سه شنبه با این پرواز مبلغ کمتری پرداخت کردم .

گاهی شما در حین جستجوی بلیط در اینترنت ، برای چند ماه بعد میتوانید یک بلیط ده یوروئی به لندن پیدا کنید ... در صورتی که قیمت اصلی در فصل شلوغی تا پانصد یوروست . از الان میتوان برای یکسال بعد هم بلیط رزرو کرد و از آنجا که مردم اروپا و بخصوص آلمانی ها بسیار منظم هستند ، میتوانند سفرهایشان را پیش بینی کنند و زودتر و ارزان تر بلیط بخرند.

چنین چیزی در ایران نداریم ، به نظرم به خاطر خصوصی سازی و عرصه رقابتی آنجاست .

بعد از ظهر وارد کپنهاک شدم  . فرودگاه این شهر در حاشیه واقع شده و بسیار بزرگ و شیک است. به نظرم یکی از زیباترین فرودگاه های بین المللی در اروپاست .

شهر کپنهاک شلوغ ست و پر ترافیک .

به جز کپنهاک خیلی از شهرهای دانمارک را سفر کردم ، به این دلیل که شهرها کنار هم هستند و شما اگر دقت نکنید، بی توجه وارد شهر جدیدی می شوید . مثلا موقع پیاده روی ، به تابلوها که توجه میکردم، وقتی از این طرف چهارراه به آن طرف می روم ، شهر جدیدی شروع می شد .

شهر کپنهاک ، شهری تاریخی با بناهای قدیمی ست . تمیز ، آرام ، زیبا و دیدنی ، توصیف دیگری برای آن ندارم.

دانمارک در شمال اروپا و شمال آلمان واقع شده و حکومتش پادشاهی ست . این کشور شبه جزیره ست و دریای بسیار تمیز ، زیبا و آرامی دارد که در زمستان یخ می زند و گاهی توریستها برای ورزشهای زمستانی به این کشور می آیند. هوای دانمارک در اغلب سال معتدل و بارانی و برای ما سرد است .

شعار سلطنتی دانمارک این است  :

«کمک خداوند، عشق مردم، قدرت دانمارک »

و عجیب نیست که این مردم بسیار معتقد و عاشق کشورشان هستند و دانمارک کشور قدرتمندی ست.

یکی از افراد محبوبم از بچگی  ، در این شهرست ، شخصی که اکثر شما هم با او خاطره دارید :

هانس کریستین اندرسون ، نویسنده پری کوچک دریائی و جوجه اردک زشت و ... .

دانمارکی ها به فوتبال علاقه ویژه ای دارند و اکثر آنها ورزش می کنند.

چیز جالبی که در این کشور متوجه شدم این است که بیشتر مردم انگلیسی می دانند و شما به ندرت میتوانید شخصی را پیدا کنید که انگلیسی بلد نباشد. مردم اسکاندیناوی در چند سال اخیر به سمت گسترش زبان سوم رفته اند و بیشتر آنها علاوه بر دانمارکی و انگلیسی ، زبان دیگری مثل فرانسوی یا اسپانیائی می خوانند.

مردم دانمارک – البته از نظر من – بسیار مهربان و آرام و شاد هستند .

میدانید که این شهر در 2006 و 2007 عنوان شادترین شهر برای زندگی را داشته است و سی سال است که رتبه اول رضایت از زندگی را در جهان دارند و فکر میکنم مربوط به کم توقعی و ورزش دوست بودن این مردم است .

حرفهای زیادی راجع به این کشور دارم که در پستهای بعدی می نویسم .

ادامه دارد... 

این عکس را از داخل هواپیما و  بالای شهر برلین انداختم.

+ نوشته شده در  جمعه سوم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 23:17  توسط گـــیتا   |